Istotną rolę w procesie czyszczenia filtrów DPF odgrywa system filtracji płynu roboczego.
Filtr DPF sam w sobie jest i pełni funkcję filtra. Tym samym płyn roboczy używany do jego czyszczenia musi być pozbawiony cząsteczek brudu, które mogłyby go zapchać.
Stopień dokładności i skuteczności filtracji cząstek stałych różni się między filtrami DPF.
Parametry filtrów cząstek stałych często uzależnione są od normy emisji spalin EURO, jakie musiały spełniać w czasie ich zastosowania. Poza tym uzależnione są od systemu działania, typu mokry lub suchy.
Dopuszczalne wartości emisji spalin dla normy EURO 6 dla samochodów osobowych
z silnikiem wysokoprężnym to 0,005 g/km PM (cząstki stałe ).
Tak zaostrzone normy wymogły na producentach samochodów stosowanie coraz to lepszych i dokładniejszych filtrów DPF.
Ściany wkładu filtra (monolitu) mają rozkład drobnych porów, które są dokładnie kontrolowane w procesie produkcyjnym. Całkowita porowatość materiału wynosi zwykle od 45 do 50% lub więcej, podczas gdy średnie rozmiary porów wynoszą zwykle od 10 do 20 μm. Metoda hydrodynamiczna czyszczenia filtrów DPF polega na przeciskaniu płynu roboczego z kanałów dolotowych do kanałów wylotowych właśnie poprzez porowate ścianki dzielące kanały filtra. Dlatego jakość płynu roboczego ma tak ogromne znaczenie.
Maszyny do czyszczenia filtrów DPF pracują w obiegu zamkniętym, co oznacza że wykorzystujemy cały czas tę samą wodę w procesie czyszczenia. Brudna woda wypływająca z filtra podczas czyszczenia zostaje filtrowana w zbiornikach filtracyjnych przed ponownym napełnieniem filtra.
Dobierając filtrację brudnej wody bierzemy pod uwagę nie tylko stopień dokładności określany w mikronach, ale również jej skuteczność określaną w procentach. Na rynku można natrafić na filtry, które mają bardzo dobry poziom filtracji na poziomie 1μm, lecz nie gwarantujących skuteczności na poziomie większym niż 20-30%.
Wkłady filtracyjne OTOMATIC bardzo skutecznie zatrzymują najmniejsze cząsteczki sadzy i popiołu, o wielkości kilkadziesiąt razy mniejszej od wielkości ziarnka piasku
Filtry OTOMATIC wyróżnia:
- Skuteczność filtrowania na poziomie 99,9% dla cząstek o rozmiarach zaledwie 3-5 μm (1 mikrometr = 1 tysięczna milimetra).
- Wytrzymałe i zapewniające szczelność uszczelki filtrów; do produkcji uszczelek filtrów używamy unikatowej mieszanki poliuretanu, która wyróżnia się sprężystością i odpornością na kompresję w wysokich temperaturach.
- Dzięki wyjątkowym właściwościom uszczelek, filtry OTOMATIC zachowują szczelność w zbiornikach nawet w bardzo trudnych warunkach eksploatacji.
- Plisy filtrów OTOMATIC są stabilizowane za pomocą specjalnych przetłoczeń, które zapobiegają przywieraniu sąsiadujących plis. Dzięki ich równomiernemu rozłożeniu, proces filtracji odbywa się całą powierzchnią medium filtracyjnego.
- Konkurenci oferują wkłady filtracyjne na poziomie od 10 do 100 μm lub takie o skuteczności poniżej 50%, np. filtry świecowe, workowe, a nawet sznurkowe. Taki poziom filtracji nie gwarantuje skutecznego czyszczenia filtrów DPF.